SVETSHJÄLM OPTREL SPHERE X QUATTRO PAPR
Svetshjälm Optrel SphereX QUATTRO PAPR är en svetshjälm av nästa generation, utvecklad för perfekta resultat. Den vidareutvecklar den populära Sphere-serien genom att kombinera klassisk hjälmdesign med modern Optrel-teknik för en tydlig och färgrealistisk vy över smältbadet, samtidigt som den har anslutning för friskluftsslang. SphereX-hjälmarna är utrustade med IsoFit® X som standard för snabb montering på industriell skyddshjälm och tvålägeslåsfunktionen Position Locker för säker öppning och stängning. Tillsammans med fläktsystemet e3000X, med integrerade partikelfilter i högsta klass (TH3), ger SphereX PAPR ett mycket säkert skydd mot rök, aerosol och damm.
- Se lika tydligt som i dagsljus – även vid lägsta strömstyrka, perfekt för fina sömmar och höga krav
- Lämplig för all typ av svetsning (utom lasersvetsning)
- Minimal färgförvrängning och maximal detaljnoggrannhet
- Vikt: 850 gram
- ISO 16321-2 V1
- Avbländningsnivåer 5–13 DIN
- Ljusnivå oavbländad 3 DIN
- Fadetronic
- ShadeTronic
- Strömförsörjning: solceller och laddbart litiumpolymerbatteri (2× CR2032)
- Sensorer: 5 st
- Anslutning för friskluftsslang (PAPR)
30 % större synfält
Ett synfält som är över 30 % större än hjälmarna Crystal 2.0, VegaView och Liteflip, tillsammans med Crystal Lens Technology (endast på CLT-versionen) för en mycket bra tittarupplevelse i alla svetssituationer.
IsoFit® X
Tredimensionellt justerbart IsoFit® X-huvudband ger hög komfort och stabilitet. Tvålägesförslutningsfunktionen Position Locker håller hjälmen i önskat läge och bidrar till säkra, bekväma arbetsförhållanden.
Hjälmdesign
Det rökavvisande hjälmskalet skyddar bättre mot skadliga partiklar och ser till att du har fri sikt, vilket ger högre arbetssäkerhet och färre misstag i svetsarbetet.
Leveransinnehåll:
- Svetshjälm
- Bruksanvisning
- Förvaringspåse
- Garantikort