OBS! På denna produkt tillkommer Farligt gods-avgift på 300 kr. exkl. moms på varje sändning.
Denna produkten säljs ej till privatpersoner.
Många av de processer som används för betning av rostfritt stål leder till utveckling av farliga salpeterångor. För att förbättra säkerheten när betning har vi utvecklat en unik patenterad lågrökande betning pasta som minskar giftiga salpeterångor med 50 %.
OBS! På denna produkt tillkommer Farligt gods-avgift på 300 kr. exkl. moms per sändning.
Standardapplikationer
Avesta RedOne™ Pickling Paste 140 är avsedd för kraftfull borstbetning av svetsar och mindre ytor av höglegerade stålsorter i tuffa applikationer.
För icke-tunga applikationer rekommenderar vi vår lågrökande Avesta BlueOne™ Betspasta 130 för att förbättra miljön slag och säkerhet vid betning.
Funktioner
- Återställer skadade ytor av rostfritt stål såsom svetsfogar, genom att ta bort svetsoxider, den underliggande kromutarmade lager och andra defekter som kan orsaka lokal korrosion.
- Unikt och patenterat.
- Högre utbyte, minskad förbrukning, tack vare den synliga röda färgen färg och dess friflytande konsistens som underlättar påstrykning. Pastan är lätt att applicera och mycket synlig.
Säkerhetsdatablad